WGC Match Play groups, brackets, seedings and GolfMagic predictions

All you need to know during this week's WGC Match Play Championship at Austin Country Club...

Andy Roberts's picture
Wed, 27 Mar 2019
0

 

The WGC Match Play Championship marks the sole matchplay tournament of the PGA Tour season, and it typically results in a big-name winner with nine of the past 12 winners being ranked in the top 10 seeds. 


 

Dustin Johnson and Rory McIlroy head the market at 10/1 with Justin Thomas and Jon Rahm close behind at 16 and 18/1.

Bubba Watson returns as defending champion, despite claiming he wants the tournament scrapped from the schedule.

We take a closer look at the groups below, highlighting each player's seeding and matchplay record.

The winners of all 16 round-robin groups then head into a straight knockout tournament over the weekend. Watch the video above to see who GolfMagic is tipping for the title this week. 

WATCH: SERGIO SHOWS NEW WAY TO TEE UP A GOLF  BALL!

GROUP 1

1. DUSTIN JOHNSON (14-12) 
24. HIDEKI MATSUYAMA (7-7-1)
40. BRANDEN GRACE (6-8-1) 
55. CHEZ REAVIE (1-1-1)

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Johnson vs. Reavie; Matsuyama vs. Grace
Thursday: Johnson vs. Grace; Matsuyama vs. Reavie
Friday: Johnson vs. Matsuyama; Grace vs. Reavie

PREDICTED GROUP WINNER: JOHNSON

GROUP 2

2. JUSTIN ROSE (10-11-1)
22. GARY WOODLAND (8-6-1) 
34. EDDIE PEPPERELL (0-0) 
53. EMILIANO GRILLO (1-4-1) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Rose vs. Grillo; Woodland vs. Pepperell
Thursday: Rose vs. Pepperell; Woodland vs. Grillo
Friday: Rose vs. Woodland; Pepperell vs. Grillo

PREDICTED GROUP WINNER: ROSE

GROUP 3

3. BROOKS KOEPKA (8-4)
27. ALEX NOREN (11-4-0)
36. HAO TONG LI (0-3-0) 
60. TOM LEWIS (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Koepka vs. Lewis; Noren vs. Li
Thursday: Koepka vs. Li; Noren vs. Lewis
Friday: Koepka vs. Noren; Li vs. Lewis

PREDICTED GROUP  WINNER: KOEPKA

GROUP 4

4. RORY MCILROY (24-11-2) 
32. MATTHEW FITZPATRICK (4-5-0)
47. JUSTIN HARDING (0-0)
64. LUKE LIST (0-3-0)

MATCH SCHEDULE

Wednesday: McIlroy vs. List; Fitzpatrick vs. Harding
Thursday: McIlroy vs. Harding; Fitzpatrick vs. List
Friday: McIlroy vs Fitzpatrick; Harding vs. List

PREDICTED GROUP WINNER: MCILROY

GROUP 5

5. JUSTIN THOMAS ( 6-7-0) 
31. KEEGAN BRADLEY (1-7-2)
33. MATT WALLACE (0-0)
50. LUCAS BJERREGAARD (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Thomas vs. Bjerregaard; Bradley vs. Wallace
Thursday: Thomas vs. Wallace; Bradley vs. Bjerregaard
Friday: Thomas vs. Bradley; Wallace vs. Bjerregaard

PREDICTED GROUP WINNER: THOMAS

GROUP 6

6. BRYSON DeCHAMBEAU (0-0) 
17. MARC LEISHMAN (5-8-2) 
39. KIRADECH APHIBARNRAT (6-3-0) 
59. RUSSELL KNOX (2-3-1) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: DeChambeau vs. Knox; Leishman vs. Aphibarnrat
Thursday: DeChambeau vs. Aphibarnrat; Leishman vs. Knox
Friday: DeChambeau vs. Leishman; Alphibarnrat vs. Knox

PREDICTED GROUP WINNER: LEISHMAN

GROUP 7

7. FRANCESCO MOLINARI (4-11-0) 
21. WEBB SIMPSON (8-8-1) 
45. THORBJORN OLESEN (2-4-0) 
63. SATOSHI KODAIRA (0-3-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Molinari vs. Kodaira; Simpson vs. Olesen
Thursday: Molinari vs. Olesen; Simpson vs. Kodaira
Friday: Molinari vs. Simpson; Olesen vs. Kodaira

PREDICTED GROUP WINNER: MOLINARI

GROUP 8

8. JON RAHM (6-3-1) 
23. MATT KUCHAR (24-9-3) 
43. J.B. HOLMES (6-7-2) 
54. SI WOO KIM (3-2-2) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Rahm vs. Kim; Kuchar vs. Holmes
Thursday: Rahm vs. Holmes; Kuchar vs. Kim
Friday: Rahm vs. Kuchar; Holmes vs. Kim

PREDICTED GROUP WINNER: RAHM

GROUP 9

9. XANDER SCHAUFFELE (2-1-0) 
29. RAFA CABRERA BELLO (9-6-1) 
35. TYRRELL HATTON (4-3-0) 
62. LEE WESTWOOD (17-19)

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Schauffele vs. Westwood; Cabrera Bello vs. Hatton
Thursday: Schauffele vs. Hatton; Cabrera Bello vs. Westwood
Friday: Schauffele vs. Cabrera Bello; Hatton vs. Westwood

PREDICTED GROUP WINNER: SCHAUFFELE

GROUP 10

10. PAUL CASEY (25-14-1) 
25. CAMERON SMITH (3-1-1) 
42. CHARLES HOWELL III (10-11-0) 
58. ABRAHAM ANCER (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Casey vs. Ancer; Smith vs. Howell
Thursday: Casey vs. Howell; Smith vs. Ancer
Friday: Casey vs. Smith; Howell vs. Ancer

PREDICTED GROUP WINNER: CASEY

GROUP 11

11. TOMMY FLEETWOOD (6-5-0)
19. LOUIS OOSTHUIZEN (19-10-0) 
41. KYLE STANLEY (4-3-0) 
49. BYEONG-HUN AN (1-4-2) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Fleetwood vs. An; Oosthuizen vs. Stanley
Thursday: Fleetwood vs. Stanley; Oosthuizen vs. An
Friday: Fleetwood vs. Oosthuizen; Stanley vs. An

PREDICTED GROUP WINNER: OOSTHUIZEN

GROUP 12

12. JASON DAY (22-11-0) 
20. PHIL MICKELSON (24-14-0) 
37. HENRIK STENSON (14-9)
52. JIM FURYK (19-18-1) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Day vs. Furyk; Mickelson vs. Stenson
Thursday: Day vs. Stenson; Mickelson vs. Furyk
Friday: Day vs. Mickelson; Stenson vs. Furyk

PREDICTED GROUP WINNER: DAY

GROUP 13

13. TIGER WOODS (33-10)
18. PATRICK CANTLAY (2-1-0)
44. BRANDT SNEDEKER (7-8-1) 
61. AARON WISE (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Woods vs. Wise; Cantlay vs. Snedeker
Thursday: Woods vs. Snedeker; Cantlay vs. Wise
Friday: Woods vs. Cantlay; Snedeker vs. Wise

PREDICTED GROUP WINNER: SNEDEKER

GROUP 14

14. TONY FINAU (2-1-0) 
30. IAN POULTER (27-15-0) 
48. KEVIN KISNER (8-4-1)
56. KEITH MITCHELL (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Finau vs. Mitchell; Poulter vs. Kisner
Thursday: Finau vs. Kisner; Poulter vs. Mitchell
Friday: Finau vs. Poulter; Kisner vs. Mitchell

PREDICTED GROUP WINNER: POULTER

GROUP 15

15. BUBBA WATSON (20-8-3) 
28. JORDAN SPIETH (11-5-1)
38. BILLY HORSCHEL (4-4) 
57. KEVIN NA (5-8-2)

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Watson vs. Na; Spieth vs. Horschel
Thursday: Watson vs. Horschel; Spieth vs. Na
Friday: Watson vs. Spieth; Horschel vs. Na

PREDICTED GROUP WINNER: WATSON

GROUP 16

16. PATRICK REED (9-6-1) 
26. SERGIO GARCIA (22-18-1) 
46. SHANE LOWRY (3-7-2) 
51. ANDREW PUTNAM (0-0) 

MATCH SCHEDULE

Wednesday: Reed vs. Putnam; Garcia vs. Lowry
Thursday: Reed vs. Lowry; Garcia vs. Putnam
Friday: Reed vs. Garcia; Lowry vs. Putnam

PREDICTED GROUP WINNER: GARCIA

 

Comments

Loading Comments...